Edukacja IT to nie tylko nauka programowania

W badaniu “Kariera po studiach. Edukacja a rynek pracy” zrealizowanym w 2017 roku na zlecenie Coders Lab, zadaliśmy pytanie: “Praca w jakich branżach wydaje Ci się najbardziej przyszłościowa, rozwojowa?”. W odpowiedziach prawie połowa osób wskazała na te branże, które są bezpośrednio związane z obszarem IT i programowaniem. Kolejna jedna trzecia wymieniła zawody ściśle związane z nowymi technologiami.

Nic więc dziwnego, że to właśnie nauka programowania stała się dla wielu pierwszym krokiem umożliwiającym wejście do obszernego świata IT. Krokiem najbardziej oczywistym i naturalnym. Programista to konkretny zawód, który łatwo zdefiniować i umiejscowić w procesie wytwarzania oprogramowania.

Programista – zawód dla wszystkich?

Dość łatwo określić predyspozycje kandydatów do tego zawodu. Nie są one związane z dotychczasowym wykształceniem czy osiągnięciami w naukach ścisłych, ale z drugiej strony wiadomo, że programista powinien cechować się zdolnością do logicznego myślenia oraz znać przynajmniej podstawy języka angielskiego. Patrząc z tej perspektywy programistą może zostać prawie każdy. Ale do tego trzeba dołożyć jeszcze zestaw cech, które zdecydowanie pomagają być rzeczywiście dobrym programistą, takich jak: cierpliwość, systematyczność, skrupulatność czy umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów. Takie zawężenie powoduje, że nie wszyscy mogą myśleć o poważnej karierze w tym zawodzie.

IT to nie tylko programowanie

Na szczęście to wcale nie oznacza, że świat IT jest zamknięty dla tych, którzy nie chcą zajmować się pisaniem kodu, dla których częsty kontakt oraz rozmowy z ludźmi są ważnym elementem ich pracy, czy dla tych, którym bliżej jest do Photoshopa niż Excela. W procesie wytwarzania oprogramowania jest bardzo duża przestrzeń dla osób, których zadaniem jest badanie potrzeb potencjalnych użytkowników oprogramowania, zadbanie o jego użyteczność oraz formę, czytelne przygotowanie projektów dla deweloperów, testowanie rezultatów na różnych etapach rozwoju i wreszcie skuteczne wypromowanie finalnego produktu. Bez tych ważnych etapów we współczesnym konkurencyjnym otoczeniu nawet zaangażowanie najlepszych programistów nie daje gwarancji, że aplikacja czy strona internetowa stworzona przez nich będzie sukcesem.

Rola tych właśnie zawodów należących wciąż do kategorii IT, ale nie wymagających umiejętności programowania, będzie stale rosła. Już dzisiaj zapotrzebowanie na UX designerów czy testerów jest bardzo duże, bo firmy zaczynają doceniać korzyści wynikające z szerszego spojrzenia na proces produkcji oprogramowania i z angażowania specjalistów w tych dziedzinach. Stają się oni coraz bardziej niezbędni w branży IT i coraz bardziej doceniani.

Cyfrowe kompetencje od podstaw

Kursy prowadzone w Coders Lab, pozwalające na zdobycie kwalifikacji UX Designera, Testera Manualnego czy Testera Automatycznego są dla wielu osób łatwiejszą drogą prowadzącą do świata IT niż nauka programowania. Zwłaszcza dla tych, którzy obawiają się rzucić od razu na głęboką wodę ale jednocześnie nie chcą rezygnować z przyszłościowej branży i swoim uczestnictwie w technologicznych przemianach. Bardzo praktyczne kompetencje pozyskane na naszych zajęciach w trakcie kursu Digital UX czy międzynarodowy testerski certyfikat ISTQB zawarty w cenie kursu Testera Manualnego są gwarancją, że nasz absolwent w przyszłym procesie rekrutacji będzie miał bardzo konkurencyjne argumenty w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Jeśli zdobyte u nas kompetencje poprze też własną motywacją i ambitną pracą, to drzwi do branży IT będą już szeroko otwarte.

Wyzwania HR – wspólny język z programistą

Dynamiczne zmiany na rynku i wzrost znaczenia działów IT w organizacji wymagają otwartości na zdobywanie nowych umiejętności. Nie tylko od kandydatów, ale również od pracowników organizacji, kadry zarządzającej czy działów HR. Zrozumienie technologii będzie tak oczywistą umiejętnością jak obecnie znajomość języka angielskiego. Bez niej korzystanie z zaawansowanych systemów, porozumienie się z programistą czy rozwijanie produktów cyfrowych może być niemożliwe.

Znalezienie doświadczonego specjalisty to wyzwanie firm technologicznych. Ponad 50% programistów przyznaje, że nie lubi kontaktu z przedstawicielami działów HR, ponieważ rekruterzy nie rozumieją specyfiki ich zawodu. Pozyskanie odpowiedniego kandydata to nie koniec starań.Według raportu No Fluff Jobs dla 81% pracowników najważniejszym czynnikiem wpływającym na satysfakcję z pracy jest możliwość rozwoju swoich kompetencji. Niestety w wielu firmach specjalistyczne szkolenia są niekoniecznie priorytetowym dodatkiem.

Kursy dla firm to odpowiedź na te wyzwania.

W Coders Lab pomagamy rozwijać kompetencje pracowników technicznych, rekruterów czy managerów. Na kursach dedykowanych działom HR pomagamy znaleźć wspólny język z programistą i pokazujemy narzędzia, które podnoszą efektywność rekrutacji. Rozwiązaniem problemu braku specjalistów na rynku są kursy z wybranej technologii szyte pod daną firmę (zobacz kurs Javy z firmą Amelco). Pamiętając o rozwoju działów IT, pomagamy w dogłębnym poznaniu nowych technologii i zaimplementowaniu ich w środowisku pracy.

Wybierając karierę w IT, rozwijając produkty cyfrowe lub pozyskując talenty nie przewidzimy zmian technologicznych. Pewni możemy być za to jednego – IT to ścieżka ciągłej nauki.

 

Site Footer

Sliding Sidebar