Gdzie pracuje programista?

O zaletach pracy programisty można się długo rozwodzić, ale jedną z najważniejszych jest różnorodność miejsc pracy, projektów i technologii, które się z nią wiążą. Niemal każdy sektor rynku potrzebuje programistów, a ofert pracy jest bez liku. Dla każdego znajdzie się “coś miłego”. Esencją bycia programistą jest pisanie kodu i programowanie aplikacji. Jest to część wspólna niezależna od tego czy pracujesz w korporacji czy w software housie.

Decydując się na pracę jako software developer warto jednak wziąć pod uwagę specyfikę firmy, w której będzie się pracować. Mimo pozornego podobieństwa praca programisty w wewnętrznym dziale IT dużego “korpo” będzie się różniła od pracy developera w małym software housie czy agencji interaktywnej. Zanim wybierzesz swoje idealne środowisko warto zapoznać się z zaletami i wadami każdego z nich – w czym mam nadzieję pomoże Ci ten tekst.

Korporacja

Wielu programistów, szczególnie tych na poziomie juniora trafi w pewnym momencie kariery do owej mitycznej „korporacji” – królestwa open space’a, „dedlajnów” i dużych, międzynarodowych zespołów. Wiele osób, nasłuchawszy się historii o biurokracji i notorycznych nadgodzinach, obawia się pracy w bankach czy firmach FMCG. Często niesłusznie, bo poza kilkoma “śliwkami robaczywkami” korporacje robią wszystko, aby zasłużyć na miano atrakcyjnych pracodawców.

Jakie są zalety pracy w korporacji?

Atrakcyjne projekty

Praca w organizacji o globalnym zasięgu wiąże się często z projektami na podobną skalę. Przy odrobinie szczęścia można zostać zaangażowanym do projektu, który będzie miał wpływ na funkcjonowanie dużej części firmy, z realnym wpływem na życie pracowników. Dodatkowo często są to złożone projekty, wiążące się z tworzeniem zaawansowanego technologicznie systemu – a takie doświadczenie wpisane w CV jest nie do pogardzenia.

Międzynarodowe środowisko pracy

To stwierdzenie powraca jak mantra we wszystkich ogłoszeniach o pracę dla korporacji i nie da się ukryć, ma w sobie sporo prawdy. Powszechną praktyką w dużych firmach jest łączenie w ramach projektów zespołów z różnych krajów, czasem wręcz z dwóch różnych stron świata. Jest to świetna okazja nie tylko do poćwiczenia angielskiego, ale również do poznania realiów pracy opartej na zdalnej komunikacji. Nie wspominając również o tym, że fajnie zobaczyć jak kodują programiści z innych krajów.

Okazja do poznania specyfiki biznesu

Praca w wewnętrznym dziale IT siłą rzeczy wymusza zrozumienie specyfiki branży, co może być ogromnym plusem w przyszłej karierze. Szczególnie cenna jest znajomość specyfiki systemów bankowych – instytucje finansowe bardzo przychylnie patrzą na osoby z takim doświadczeniem, zakładając, że wdrożenie takiego programisty zajmie mniej czasu.

Szkolenia

Wiele można powiedzieć o korporacjach, ale na pewno nie to, że oszczędzają na szkoleniach i kursach dla programistów. Wiele firm przypisuje do każdego pracownika roczny budżet przeznaczony tylko i wyłącznie na rozwój umiejętności technicznych. Jest to ogromny plus dla każdego programisty, ale szczególnie dla juniorów, którzy za priorytet stawiają poszerzanie wiedzy.

Minusy pracy w korporacji

Konserwatywne podejście do technologii

Korporacje nie są raczej miejscami, gdzie można liczyć na wypróbowanie najnowszych nowinek technologicznych. Wiele korporacji stawia na pewne, sprawdzone na rynku technologie, co może nie być dla programistów zbyt ciekawe. Korporacje często tworzą też swoje wewnętrzne narzędzia, przydatne do projektów wewnątrz firmy, ale stosunkowo bezużyteczne na rynku pracy.

Uporządkowane struktury

W korporacji wszystko ma swoje miejsce, co dotyczy również zadań przydzielonych programistom. Zespół projektowy ma do swojej dyspozycji testerów, analityków biznesowych, SCRUM masterów….programiści mają za zadanie kodować, kodować i jeszcze raz kodować, przez co nie ma zbyt wiele przestrzeni na rozwój kompetencji w innych obszarach.

Niewielki wpływ na technologie

Bardzo ograniczony wpływ na używane technologie to jedno z realiów pracy w korporacji. Stos technologiczny często narzucany jest odgórnie i nie jest elastyczny, co może być dla programisty frustrujące.

Software house

Kolejnym miejscem pracy, które przewinie się przez CV wielu programistów jest software house, czyli firma, dla której głównym źródłem dochodu jest tworzenie oprogramowania na potrzeby innych firm. Mogą być międzynarodowymi organizacjami, ale mogą sobie liczyć też kilka osób – przekrój jest spory. Dla wielu programistów stanowią wymarzone miejsca pracy, ale spójrzmy na to z boku.

Jakie są zalety pracy w software housie?

Duża różnorodność projektów

Typowy software house ma wielu klientów i pracuje projektowo, co wiąże się z możliwością udziału w projektach dedykowanych dla różnych branż i o różnej specyfice. Gwarantuje to brak nudy w pracy oraz pozwala poszerzyć biznesowe horyzonty. Dodatkowo w software housie rzadko uczestniczy się w projektach tzw. “utrzymaniowych” mających na celu tylko naprawę ewentualnych błędów w oprogramowaniu, co stanowi dużą zaletę, szczególnie dla młodych, spragnionych kodowania programistów.

IT jako główny biznes

W wielu firmach dział IT ma na celu wspieranie głównego biznesu, jakim jest np. medycyna czy bankowość. W software housie to rozwój oprogramowania jest na pierwszym miejscu, przez co można liczyć na dostęp do nowinek technologicznych oraz wdrożenie nowoczesnych metodologii prowadzenia projektów IT. Dobry SH będzie starał się utrzymać swoich programistów blisko rynku, gdyż to oni są głównym zasobem firmy.

SCRUM, DevOps

Są korporacje, które wdrażają innowacyjne metodyki prowadzenia projektów, ale przodują w tym software house’y. Dla młodego developera praca w dobrze zorganizowanym zespole SCRUM-owym będzie cenną lekcja, która zaprocentuje w przyszłej karierze.

Minusy pracy w software housie

Brak ciągłości

Jeden projekt się kończy, zaczyna się następny, i tak w kółko. Na dłuższą metę nie widzi się efektów swojej pracy, ponieważ zespół nie pracuje po stronie klienta. O ile nie powinno stanowić to problemu dla młodszych programistów, to tym z kilkuletnim doświadczeniem może brakować ciągłości i poczucia, że buduje się coś spójnego.

Agencja interaktywna

Ostatnim miejscem pracy popularnym szczególnie wśród front-end developerów są agencje interaktywne oraz reklamowe. Zespoły IT pracują w podobnym tempie jak reszta firmy, czyli niezwykle szybkim. Jaki jest bilans?

Jakie są plusy pracy w agencji?

Obszerne portfolio

Szybkie tempo gwarantuje zbudowanie dobrego portfolio i zdobycie ciekawych doświadczeń. Jeśli ktoś jest gotów znosić pracę pod presją czasu to praca w agencji reklamowej może być świetnym sposobem na przyspieszony proces uczenia.

Elastyczna forma pracy

Agencje interaktywne są często otwarte na pracę zdalną oraz mało biznesowe godziny pracy, co może być dużą korzyścią dla ludzi ceniących sobie swobodę lub studentów. Tak długo jak praca jest wykonana nikomu nie będzie się trzeba tłumaczyć z pracy o 2 w nocy lub z kawiarni.

Minusy pracy w agencji

Tempo

Różnorodność projektów oraz duże tempo pracy mogą być zbyt przytłaczające, co sprawi, że praca zamieni się w torturę. Dla osób, które cenią idealnie dopracowane i przygotowane projekty agencja również nie będzie dobrym miejscem – często brakuje czasu na wszystkie szczegóły.

Dla ambitnego programisty praca w każdej firmie będzie stanowić wyzwanie i okazję do nauki. Na samym początku kariery może być trudno określić jakie środowisko pracy będzie najlepsze dla danej osoby, dlatego warto próbować różnych rzeczy.
I nie zniechęcać się przy pierwszych porażkach ;).

 

 

 

 

Site Footer

Sliding Sidebar