Świat IT jak żadna inna branża kusi możliwością ciągłego rozwoju, wysokimi zarobkami czy licznymi benefitami. Już w 2020 r. w Europie będzie brakowało ok. miliona specjalistów. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu kariery zawodowej właśnie w tej branży. Częstą przyczyną wahań jest przeświadczenie, że bez wykształcenia technicznego nie zostanie się specjalistą. Według raportu StackOverflow (największego forum programistycznego na świecie) aż 57% programistów pracujących w technologiach webowych nie ma wykształcenia związanego z IT. Jak zatem zacząć stawiać pierwsze kroki w świecie nowych technologii?  

Dlaczego IT?

W branży IT od kilku lat mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. To pracownik rozdaje karty. Co prawda w innej sytuacji będą doświadczony programista Java i handlowiec w firmie informatycznej, ale prognozy rynkowe mówią jasno – deficyt specjalistów już dzisiaj jest ogromny i rośnie o 2 – 3% rocznie. Zarobki w nowych technologiach są również istotnym czynnikiem przy wyborze akurat tej branży. Osoba rozpoczynająca swoją przygodę z programowaniem może liczyć na 1500 – 3500 zł netto w zależności od stanowiska.

Różnorodność zawodów

Nowe zawody w IT pojawiają się jak grzyby po deszczu. Jeszcze 10 lat temu nikt nie słyszał o takich zawodach jak mobile developer, data scientist czy machine learning specialist. Obecnie liczba specjalizacji w nowych technologiach jest bliska liczbie specjalizacji medycznych. Według szacunków wspomnianego już International Data Corporation, 65% obecnych uczniów podstawówek będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Nie dziwi więc, że nad stworzeniem aplikacji, serwisu internetowego czy usług w chmurze nie pracuje już tylko grupa programistów, ale całe zespoły różnych specjalistów.

Jakich specjalistów znajdziemy zatem w zespole?

Za strukturę aplikacji czy strony odpowiada architekt oprogramowania – osoba z szeroką wiedzą technologiczną i doświadczeniem w projektowaniu. Wybiera on języki, frameworki i biblioteki, na podstawie których powstanie projekt. Twórcy aplikacji coraz większą wagę przywiązują nie tylko do wydajności i bezpieczeństwa aplikacji, ale również do jej wyglądu i funkcjonalności. W rolę końcowego użytkownika wciela się User Experience Designer. Dba o to, by aplikacja była intuicyjna i prosta w obsłudze. Nad aspektem estetycznym pracują natomiast graficy i projektanci interfejsów użytkownika (User Interface Designer).

Następnie do gotowych mockupów (makiet aplikacji/stron) mogą zasiąść programiści. Komunikacja w zespole to must-be efektywnej pracy. Żaden produkt nie powstanie bez doświadczonego Project Managera, który połączy potrzeby klienta z możliwościami swojego zespołu. Często takie zespoły projektowe przypominają zestaw naczyń połączonych, gdzie działania jednej osoby bezpośrednio przekładają się na zadania pozostałych. W firmach technologicznych praca zespołowa to podstawa.

Więcej o poszczególnych zawodach przeczytasz niedługo w kolejnych postach z cyklu ,,Zacznij w IT”.

4 kroki do zmiany branży

Jednym z najczęstszych pytań z jakimi się spotykamy jest ,,Czy nie jest już za późno na zmianę zawodu?”. Przy zmianie branży nie jest istotne to czy mamy lat 20, 30 czy 50 – największą przeszkodą okazuje się czas. Rozpoczęcie kariery w IT wymaga konkretnych umiejętności i określonej wiedzy. Bez wątpienia jest to czasochłonny proces. Jak więc dobrze go zaplanować, by nie popełnić błędów na starcie?

#1 Technologia ma znaczenie

,,Jaki język wybrać na początek?” – to pytanie każdej osoby, która zaczyna naukę programowania. Każdy programista udzieli ci innej odpowiedzi w zależności od subiektywnych upodobań lub trendów. Tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak ,,najlepsza” technologia. Co powinno decydować o wyborze języka programowania? Najważniejsze jest określenie naszego celu. W jakim zawodzie chcemy rozpocząć pracę? Czy będzie to front-end developer, analityk big-data a może programista aplikacji mobilnych? Prawie każdy z języków ma wiele zastosowań, ale w każdej z tych dziedzin inna technologia będzie dominować.

09-11-16-blog-wykres-1

 

Przykładowo, jeżeli myślisz o tworzeniu aplikacji mobilnych pod Androida warto wziąć na warsztat język Java, natomiast w przypadku systemu iOS będzie to Objective-C/ Swift. Zrób listę technologii, narzędzi i programów, których znajomość będzie ci potrzebna do rozpoczęcia pierwszej pracy w nowym zawodzie. Jak rozeznać się wśród długich list frameworków czy bibliotek? Przejrzyj aktualne oferty pracy na dane stanowisko – to najlepszy wyznacznik potrzeb rynkowych.

Najnowsze trendy w językach programowania znajdziesz w raporcie StackOverflow.

#2 Określ ramy czasowe

Jednym z najczęstszych błędów początkujących programistów jest brak konkretnego planu zmiany zawodu. Brak umiejscowienia naszego celu w czasie może rozciągnąć proces rozpoczęcia pracy w nowej branży w nieskończoność. Zastanów się nad poniższymi pytaniami. Odpowiedź na nie pytania może ci pomóc realnie określić ramy czasowe.

  • Ile godzin tygodniowo jesteś w stanie poświęcić na naukę?
  • Jesteś w stanie uczyć się codziennie czy tylko w weekendy?
  • Za ile tygodni/miesięcy od rozpoczęcia nauki chcesz zacząć pierwszą pracę?

Zmiana zawodu to duże wyzwanie. Szczególnie, gdy wiąże się ze zmianą branży, z którą wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Jeżeli boisz się podjąć tak kategoryczną decyzję podziel cały proces na etapy. Na początek spróbuj swoich sił np. jako tester oprogramowania, a gdy nabierzesz swobody w pracy z technologią, podejmij pracę jako programista.

#3 Sposób nauki

Nauka programowania jest wymagająca – niezależnie od tego jaki sposób nauki wybierzesz. Ważne żeby forma była dla ciebie jak najbardziej efektywna. Możliwości jest wiele.


1.Nauka indywidualna

Dostęp do wiedzy nigdy wcześniej nie był rozpowszechniony na tak wielką skalę. W dobie internetu możemy znaleźć praktycznie każdą informację nie opuszczając domowego zacisza. W sieci znajdziemy niezliczone ilości tutoriali, e-booków, vlogów programistycznych. A to wszystko na wyciągnięcie ręki… w kierunku myszki. Indywidualna nauka jest zdecydowanie opcją dla osób zdyscyplinowanych z dużą dozą samozaparcia. Umiejętność zarządzania własnym czasem jest w tym przypadku konieczna. Musimy wziąć pod uwagę, że na początku naszej ścieżki edukacyjnej pojawi się mnóstwo pytań i problemów. Podobno nie ma pytania, na które nie znajdziesz odpowiedzi na StackOverflow, jednak wsparcie doświadczonej osoby jest nieocenione.

Podsumowując: ścieżka ta jest dobra dla dociekliwych indywidualistów, które chcą rozłożyć naukę w czasie.


2. Studia inżynierskie/podyplomowe

Najbardziej popularna forma wśród osób, które rozpoczęcie pracy w branży IT liczą w latach, nie w miesiącach. Studia inżynierskie pomogą ci zdobyć bardzo szeroką wiedzę technologiczną i rozeznać się w jakim obszarze chciałbyś się specjalizować. Poza wiedzą ściśle związaną z programowaniem będziesz realizować przedmioty z zakresu architektury oprogramowania, systemów cyfrowych i elektroniki czy zaawansowanej analizy matematycznej. Studia podyplomowe sprawdzą się, gdy chcesz pogłębić wiedzę w wybranym zakresie (np. big data czy zarządzanie informacją). Wybierając tę formę nauki na pewno możesz liczyć na jasno wytyczoną ścieżkę rozwoju i wsparcie prowadzących.

Podsumowując: jest to ścieżka dla ciebie, jeżeli chcesz zdobyć szeroką wiedzę technologiczną rozłożoną w czasie.


3. Intensywny kurs

Gdy czas i intensywność nauki jest dla ciebie priorytetem, bootcamp programistyczny może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nauka w grupie i opieka mentora będzie dużym ułatwieniem na początku ścieżki w IT. Praca pod okiem doświadczonego developera pomoże wykształcić ci dobre nawyki, które są kluczowe w pracy programisty. Nauka w formie intensywnego kursu stacjonarnego jest wyzwaniem dla zaciętych. Jednak już po kilku tygodniach jesteś w stanie rozpocząć pierwszą pracę.

#4 Zdobądź doświadczenie

Ok, zdobyłeś nowe umiejętności. Co dalej? Gdzie znaleźć pierwsze doświadczenie, gdy nasze programistyczne CV świeci pustkami? Masz kilka możliwości:


1.Twórz rozwiązania na własny użytek

Zacznij od prostych projektów. Zaprojektuj własną stronę internetową, grę przeglądarkową czy prostą aplikację. Zrób wywiad w środowisku – może ktoś z twoich znajomych lub rodziny potrzebuje landing page’a swojej firmy lub działalności?


2. Bierz udział w hackathonach

Hackathony działają na zasadzie „learning by doing” czyli uczenie się przez działanie. Dla początkujących adeptów kodowania jest to szansa na wytrenowanie swoich umiejętności szybkiego podejmowania decyzji i co najważniejsze – pracy w zespole. W trakcie hackathonu nauka jest bardzo efektywna, ponieważ pracujesz nad rozwiązaniem konkretnego problemu i możesz czerpać z doświadczenia innych członków zespołu: programistów, grafików, UX designerów.


3. Pracuj w projektach OpenSource

Czym w ogóle jest OpenSource? Jest to wolne oprogramowanie, udostępniane użytkownikom bezpłatnie. Nie musisz od razu porywać się na tworzenie własnego programu – możesz dołączyć do już istniejących projektów. Naprawianie błędów, dodawanie małych funkcjonalności czy weryfikacja dokumentacji technicznej pozwoli przetestować ci swoją wiedzę i umiejętności. A to wszystko we współpracy z doświadczonymi programistami.Projekty Open Source możesz znaleźć na GitHub.com bądź osworld.pl


4. Zbuduj swoją obecność w sieci

Jako aspirujący specjalista nowych technologii bądź obecny w sieci. Zadbaj o swoje programistyczne portfolio (np. na serwisie hostującym kod źródłowy GitHub) i daj się znaleźć na LinkedIn. W środowisku IT bardzo mocno wykształciła się kultura dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Największą kopalnią wiedzy programistycznej jest forum StackOverflow, gdzie każdego dnia miliony osób pomagają sobie nawzajem w rozwiązywaniu problemów. Zacznij działać aktywnie i pomóż innym początkującym programistom.


5. Daj się poznać

Spotkania branżowe, konferencje czy wieczory networkingowe to chleb powszedni każdego programisty, który chce być na bieżąco z nowinkami w IT. Takich wydarzeń w dużych miastach jest mnóstwo. Dzięki portalowi CrossWeb możesz śledzić jakie wydarzenia IT są organizowane w twojej okolicy.

Jakich błędów unikać na początku?

  • Naucz się dobrze jednego języka programowania, ale nie przywiązuj się do niego, bo te jak i technologia szybko się zmieniają.
  • Pamiętaj o pisaniu komentarzy. To bardzo ważne – za dwa dni nie będziesz pamiętać co dana linijka kodu znaczy.
  • Pamiętaj o wcięciach w kodzie i o poprawnym formatowaniu.
  • W nauce programowania nie lekceważ algorytmów – warto się do nich przyłożyć, bo są niezależne od języka programowania.
  • Nie wymyślaj koła na nowo. Korzystaj z bibliotek i rozwiązań, które ktoś już stworzył, ale…
  • …nie kopiuj kodu, którego nie rozumiesz.

I przede wszystkim nie zrażaj się! Pamiętaj, że nauka programowania to nie wyścigi. To ciągły proces, w którym będziesz odkrywać coraz nowsze narzędzia i technologie.

Dowiedz się więcej

Zostaw nam swój e-mail i daj znać, które miasto Cię interesuje. Prześlemy Ci informator, w którym znajdziesz szczegóły naszych kursów, tego jak uczymy i jak zapisać się na kurs.

Administratorem danych osobowych jest Akademia IT Sp. z o.o. Dane zbierane są w celu wysyłki informacji marketingowych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Akademia IT Sp. z o.o. moich danych osobowych dla celów marketingowych. Oświadczam, że zostałem poinformowany/zostałam poinformowana o tym, iż administratorem danych osobowych jest Akademia IT Sp. z o.o. z siedzibąw Warszawie, a także o dobrowolności podania danych i przysługujących mi prawach, w szczególności o prawie dostępu do treści danych i ich poprawiania.

Site Footer

Sliding Sidebar