Kiedy świat rzeczywisty łączy się z wirtualnym – aplikacje AR

Gdy tylko Apple wprowadziło nowy system iOS11 wzbogacony o ARKit, umożliwiło powszechne uruchamianie aplikacji wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość (Augmented Reality). Bardzo szybko technologia ta stała się światowym trendem. Kiedy słyszymy o rozszerzonej rzeczywistości, zazwyczaj odnosi się ona do interaktywnej i przestrzennej realizacji koncepcji. Obiekty cyfrowe, takie jak modele 3D lub wideo rzutowane są na nasz widok rzeczywistości, tak jakby były tam naprawdę.

Coraz więcej firm zaczyna korzystać z potencjału AR i jego powszechnej dostępności. Tworząc
nowe aplikacje wykorzystujące platformę ARKit, zachęcają one swoich potencjalnych klientów do skorzystania z ich oferty. Innowacyjne kampanie stawiają na budowanie relacji z konsumentem oraz wzrost jego zaangażowania. Wiele światowych marek bardzo szybko zaznaczyło swoją obecność wśród fanów innowacyjnych rozwiązań.

Jak właściwie można zastosować tę technologię?

Świat nauki czy rozrywki, a może zadania dnia codziennego – oto krótkie zestawienie wybranych aplikacji wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość.

IKEA Place – czyli jak wybrać sofę do odmalowanego salonu. Aplikacja zawiera modele 3D w realnym kształcie i rozmiarze mebli IKEA, które bardzo łatwo możesz umieścić w widoku własnego domu i zobaczyć, a nie wyobrażać sobie swoją nową kuchnię czy salon.


AR MeasureKit – czyli jak zmierzyć stół lub średnicę pizzy bez linijki.
Aplikacja zawiera aż 7 różnych narzędzi do pomiaru, dzięki którym szybko i w prosty sposób możesz sprawdzić rzeczywiste wymiary obrazu na ścianie, wzrost Twojego przyjaciela lub sprawdzić odległość kamery Twojego urządzenia od wyznaczonego punktu w otaczającej Cię
rzeczywistości.


AR Solo Basketball – czyli jak zostać Marcinem Gortatem w oczekiwaniu na pociąg. Aplikacja pozwala na ruchy w trzech wymiarach, wykrywa wolną przestrzeń gdziekolwiek się znajdujesz i umieszcza w niej obraz 3D boiska do gry w kosza. Możesz grać w koszykówkę w ogródku lub na dworcu kolejowym.

Packhelp – custom packaging – jak perfekcyjnie zapakować świąteczne prezenty. Aplikacja pozwala Ci zaprojektować pudełka według własnego pomysłu. Dzięki wizualizacji jaką zapewnia AR, możesz sprawdzić czy zakupiony prezent zmieści się w Twoim autorskim boxie.

Sky Guide AR – czyli jak rozróżnić planety od gwiazd. Aplikacja rozpoznaje ciała niebieskie w widoku otaczającego Cię nieba. Wystarczy, że przytrzymasz urządzenie skierowane na niebo i dowiesz się czy to gwiazda czy planeta tak jasno świeci nad Twoją głową.

Rozszerzona rzeczywistość wykorzystywana w aplikacjach mobilnych umożliwia nam swobodę
ruchów w trzech wymiarach, ale przede wszystkim zmienia sposób w jaki patrzymy na otaczający nas świat. W tak prosty i szybki sposób możemy sprawdzić naszą wyobraźnię. Wystarczy pobrać aplikacje i sprawdzić to samemu.

Artykuł partnerski. Autor: Ewa Szatkowska, Move Closer

Site Footer

Sliding Sidebar